Tanı Çözümleri

Diagnostik, başka bir deyişle In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) bir hastalığın tanısı için yapılan kan, idrar testleri gibi laboratuvarda gerçekleştirilen analizlerin tamamını kapsayan bir alandır.

En anlaşılır ve net tanımı ile doktorun hastalığa tanı koyabilmesi için ihtiyaç duyduğu laboratuvar çalışmalarının tamamı diagnostik kapsamına giriyor. Dolayısıyla diagnostik, hastalara doğru tanı konulmasında ve doğru tedavinin sağlanmasında son derece önemli bir rol oynuyor. Roche, doktor ve hastaları doğru zamanda doğru kararları almaları yönünde destekleyerek yarının ihtiyaçlarına bugünden çözüm üretmek için çalışıyor. Bu sayede hastalıkların tedavi süreci kolaylaşıyor, hastalığın daha kötüye gitmesi ve hatta kimi zaman başlaması engelleniyor.

Thomas Schinecker'in Tanının Önemi ile ilgili yazısınıbulabilirsiniz.

Roche, aşağıdaki hastalık alanlarında tanı çözümleri sunuyor:

Roche, yaşamın her aşamasında kadın sağlığına katkı sağlamayı ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına güven vermeyi taahhüt ediyor. Roche’un kadın sağlığı alanında sunduğu yenilikçi çözümler, hekimlere güvenilir tanı ve bu sayede doğru tedavi sunma imkanı veriyor. Roche, rahim ağzı kanseri taraması, doğurganlık, doğum öncesi testler, hamilelik bakımı, meme ve yumurtalık kanseri, kemik sağlığı gibi konularda sağlık hizmeti sağlayıcılarına güvenilir tanı çözümleri sunuyor.

Dünya çapında, en önemli sağlık sorunlarından biri olan kardiyovasküler hastalıkların artan insidansı ve yüksek bakım maliyeti, hastalığın ilerlemesinin önlenmesi, erken tanısı, tedavisi ve izlenmesinde küresel bir yaklaşım gerektiriyor. Klinik bilgilerle birlikte kullanıldığında kardiyak biyobelirteçler, özellikle her dakikanın önemli olduğu akut vakalarda hızlı ve güvenilir tanıyı desteklemek için çok önemlidir. Kardiyoloji alanında güçlü bir portföyü bulunan Roche, kalp yetersizliği, akut koroner sendrom ve atriyal fibrilasyon için tanı çözümleri sunuyor.

Viral veya bakteriyel patojenlerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklar dünya çapındaki çoğu hastalığın ana nedenlerinden biridir ve sağlık alanında sürekli büyüyen bir tıbbi ihtiyaç oluşturuyor. Roche bu alanda, hem patojeni hem de konakçı immün savunmasını hedef alan yeni anti-infektif ajanların keşfedilmesine, araştırılmasına ve geliştirilmesine odaklanıyor. Roche'un enfeksiyon hastalıkları alanında gerçekleştirdiği araştırmalar, viral Hepatitler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, TORCH, COVID-19 ve influenza gibi solunum yolu enfeksiyonları ve sepsise yol açan etkenlerin hızlı tespit edilmesine odaklanmaktadır. Buna ek olarak, Roche'un Enfeksiyon Hastalıkları tarama testleri, güvenli kan temini için tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor.

Doğru ve erken tanı, kanserle mücadele eden milyonlarca insan için sağkalım şansını artırıyor. Tanı ve tedavi arasındaki bağ ne kadar güçlü olursa sağlık hizmetleri de o kadar başarılı sonuçlar üretebiliyor. 

Roche, dünya çapında hastalar için doku temelli tanı çözümleri geliştiriyor, anatomik patoloji laboratuvarlarına doku boyama sistemleri, medikal değer parametreleri ve dijital entegre iş akışının güçlü bir kombinasyonunu sunuyor. Roche ayrıca, patologların mikroskopla yaptıkları değerlendirmeleri çok daha hızlı yapabilmelerine imkan tanıyan otomatik skorlama algoritmalarının da tanı sürecinde önemli rol oynayacağını öngörüyor ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürüyor.

Araştırmalara göre, 2040 yılında hem dünyada hem de Türkiye’de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser vakalarında %60’ın üzerinde artış yaşanması bekleniyor. Dijital teknolojilerin ve klinik araştırmaların gelişimi sayesinde kanser biyolojisinin daha iyi anlaşılması, bu alanda daha yenilikçi tanı ve tedavi çözümleri sunulmasını sağlıyor. Roche’un en önemli önceliklerinden biri kansere yönelik hedefli tedavi imkanını güçlendirmek ve bunun için de en güvenilir ve hızlı tanı çözümleri geliştirmektir. Roche, kanser hastalarının, hasta yolculuğunun her aşamasında ileri teknoloji kullanılarak geliştirilen medikal çözümlere ulaşabilmelerini sağlamak için çalışmalarını sürdüyor.

Diyabet, insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan ve kan şekeri yüksekliği ile seyreden, kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. Diyabetli bireylerde kan şekerinin doğru takibi oldukça önemlidir.

Roche Diyabet, diyabetli bireylerin günlük diyabet rutinlerini kolaylaştırmayı ve daha rahat bir yaşam sürmelerini amaçlıyor. Bu doğrultuda ürün portföyü, Roche’un diyabet tedavisini kolaylaştırmak amacıyla hasta odaklı araştırmalara gösterdiği özenin çağdaş bir sonucudur. Daha fazla bilgi içinadresini ziyaret edebilirsiniz.

Referanslar

  1. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/haberler/1-7-nisan-kanser-haftas%C4%B1.html, Son erişim tarihi 03.07.2023

  2.  https://canceratlas.cancer.org/the-burden/the-burden-of-cancer/, Son erişim tarihi 03.07.2023

Hikayelerimiz

Tüm hikayeleri gör

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Roche ürünleri ile ilgili advers olaylar içinadresinden bize ulaşabilirsiniz.

Diğer konularla ilgili bize ulaşmak için;

Roche İlaç Adres: Roche Müstahzarları San A.Ş. Uniq İstanbul Ayazağa Caddesi No:4D/101 34396 Maslak/İstanbul Tel: +90 212 366 90 00

KEP:

Roche Diagnostik Adres: Roche Diagnostics Turkey A.Ş. Esentepe Mah. Kırgülü Sk. Metrocity İş Merkezi D Bl. No: 4/5 34394 Şişli /İstanbul; Tel: +90 212 306 06 06

KEP:

Site Sorumluları: Bahar Süral & Naz Kocaoğlu

İletişimDünyada RochelinkedinfacebookinstagramyoutubeHakkımızdaTarihçeTanı ÇözümleriTedavi AlanlarıRoche'ta ÇalışmakKullanım Koşulları ve PolitikalarAydınlatma MetinleriÇerez PolitikasıRoche Müstahzarları Sanayi A.Ş için>>Roche Diagnostics Turkey A.Ş için>>