Hematoloji

“Kan bilimi” olarak da bilinen hematoloji, kan ve kan hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır.
Hematoloji bilim dalı, kan ve kemik iliği gibi kanı oluşturan organları ve kanla ilgili rahatsızlıkları ve hastalıkları inceler. "Heme" kelimesi, Yunanca kan kelimesinden gelir.

Hematolojik hastalıklar, hematolojik olmayan hastalıkları taklit eden çok sayıda klinik ve laboratuvar bulgusuna sahip heterojen bir hastalık grubudur. Bu nedenle ayrıntılı bir klinik öykü ve fizik muayene önemlidir. Sıklıkla, klinik tanıyı doğrulamak için laboratuvar testleri gerekli olacaktır. 

Hematolojik bozukluklar malign ve malign olmayan (benign) kan hastalıkları olarak sınıflandırılabilir. Malign olmayan kan bozuklukları, talasemi ve orak hücreli anemi gibi hemoglobinopatileri, diğer anemi tiplerini ve hemofili gibi pıhtılaşma bozukluklarını içerir. 

Malign kan hastalıkları lösemi, lenfoma ve miyelom olarak adlandırılan hastalık alt gruplarından oluşur. Lenfatik sistemi etkileyen Hodgkin ve non-Hodgkin lenfoma olarak iki alt sınıfa ayrılan lenfomalar anormal lenfositlerle karakterizedir. Malign hematolojik hastalıklar her yaştan insanı etkileyebilir. Malign hematolojik bozukluklar; genetik, yaşam tarzı ve çevre dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Referanslar

  1. https://www.news-medical.net/health/What-is-Hematology.aspx [Son Erişim Tarihi: Temmuz 2023]

  2. https://www.academia.edu/208294/Introduction_to_hematology_Book_Chapter_ [Son Erişim Tarihi: Temmuz 2023]

  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Hematology [Son Erişim Tarihi: Temmuz 2023]

Hastalıklar

Daha fazla tedavi alanı

Bütün tedavi alanlarını görüntüle

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Roche ürünleri ile ilgili advers olaylar içinadresinden bize ulaşabilirsiniz.

Diğer konularla ilgili bize ulaşmak için;

Roche İlaç Adres: Roche Müstahzarları San A.Ş. Uniq İstanbul Ayazağa Caddesi No:4D/101 34396 Maslak/İstanbul Tel: +90 212 366 90 00

KEP:

Roche Diagnostik Adres: Roche Diagnostics Turkey A.Ş. Esentepe Mah. Kırgülü Sk. Metrocity İş Merkezi D Bl. No: 4/5 34394 Şişli /İstanbul; Tel: +90 212 306 06 06

KEP:

Site Sorumluları: Bahar Süral & Naz Kocaoğlu

İletişimDünyada RochelinkedinfacebookinstagramyoutubeHakkımızdaTarihçeTanı ÇözümleriTedavi AlanlarıRoche'ta ÇalışmakKullanım Koşulları ve PolitikalarAydınlatma MetinleriÇerez PolitikasıRoche Müstahzarları Sanayi A.Ş için>>Roche Diagnostics Turkey A.Ş için>>