Uygun SARS-CoV-2 testinin belirlenmesine yardımcı olan 3 FAKTÖR

SARS-CoV-2 salgını, COVID-19’a neden olan virüs, milyarlarca insanın hayatını olumsuz yönde etkiledi. Ve virüsün nasıl yönetileceğine dair bol miktarda soruyu da beraberinde getirdi. Bu soruların çoğu tanısal testlerin yardımıyla cevaplanabilir.

Bireyler

Öksürüğümün nedeni COVID-19, mu grip mi yoksa nezle mi?

İşime devam edebilir miyim?

Bana SARS-CoV-2 bulaştı mı?

Gerçekten karantinaya girmem gerekiyor mu?

Doktorlar ve sağlık çalışanları

Hastamın rahatsızlığı nedir?

Hastaya grip tedavisimi yoksa COVID-19 tedavisi mi uygunlanmalıdır?

Araştırmacılar

Bu aşı işe yarıyor mu?

Bu virüse karşı bağışıklık kazanmamız mümkün mü?

Virüsü güvenli bir şekilde tespit etmemizin bir yolu var mı?

Devletler ve sağlık kuruluşları

Sağlık sistemlerine aşırı yükleninmemesini nasıl sağlayabiliriz?

Nüfusumuzun sağlığını nasıl koruyabiliriz?

SARS-CoV-2 ile ilgili testlerin çeşitliliği ve kullanılabilirliği giderek artmaktadır. Bütün test türleri, sağlık hizmeti sağlayıcılarının daha doğru tanı koymasına yardımcı olabilir, bireysel hastaların daha iyi yönetilmesini destekleyebilir ve nüfus riskini yönetmek için daha iyi rehberlik sağlayabilir.

Uygun testin seçilmesi aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

Faktör 1

Hastalığın evresi

Aktif enfeksiyonların teşhisi ve çözülmüş enfeksiyonların yönetimi için farklı teknolojiler gereklidir.

 1. Bullard J, Dust K, Funk D, ve ark. Predicting infectious SARS-CoV-2 from diagnostic samples. Clinical Infectious Diseases. 2020/05/22/ 2020.

 2. Woelfel R, Corman VM, Guggemos W, Seilmaier M, ve ark. Clinical presentation and virological assessment of hospitalized cases of coronavirus disease 2019 in a travel associated transmission cluster. 2020. medRxiv 2020.03.05.20030502.

 3. Weiss A, Jellingso M, Sommer MOA. Spatial and temporal dynamics of SARS-CoV-2 in COVID-19 patients: A systematic review and meta-analysis. EBioMedicine. Ağustos 2020;58:102916.

 4. Sethuraman N, Jeremiah SS, Ryo A. Interpreting Diagnostic Tests for SARS-CoV-2. JAMA. 2020/06/09/ 2020;323(22):2249-2251.

 5. Zou L, Ruan F, Huang M, ve ark. SARS-CoV-2 Viral Load in Upper Respiratory Specimens of Infected Patients. N Engl J Med. 19 Mart 2020;382(12):1177-1179.

 • RT-PCR testleri, genetik yapısına bağlı olarak (RNA) SARS-CoV-2'nin varlığını tespit edebilir. (Enfeksiyonun erken tespit edilmesinde yüksek hassasiyet sağlar.)

 • Antijen testleri, SARS-CoV-2 virüsünün belirli proteinlerini tespit eder. (Kullanımı kolaydır, oldukça hızlı sonuç verir.)

 • Antikor testleri, vücudun SARS-CoV-2 antijenlerine, örneğin nükleokapsid veya spike proteine karşı bağışıklık yanıtını ölçer.
  Kalitatif(evet/hayır sonucu veren) ve kantitatif (antikor miktarını ölçen) antikor testleri arasında ayrım yapmaktayız.

Teknolojiye bağlı olarak, farklı numuneler toplanabilir.

Nazofaringeal sürüntü (NP)
Burun sürüntüsü (N)
Kan (B)
Faktör 2

Testin yapıldığı yer

Sağlık hizmetlerinin verildiği farklı mekanlar farklı araçların ve testlerin kullanılmasını gerektirir.

Klinik veya tıbbi laboratuvarlar başka bir yerde alınan ve laboratuvara gönderilen birçok hasta numunesi için geniş kapsamlı testler sunar.


Laboratuvarlardaki cihazlar genellikle yüksek ölçüde otomatiktir ve çok sayıda hasta örneğini işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Doktor muayenehaneleri veya acil servis departmanları gibi Hasta Yanı veya Hasta Başı (PoC) tesislerde genellikle tesisi ziyaret eden bireysel hastalar için sınırlı sayıda test sunulmaktadır.

Hasta Başı (PoC) tesislerine yönelik testler, daha küçük hacimli testlere yönelik olarak tasarlanmıştır ve sonuçları daha kısa sürede test ederek klinik karar verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Dünya çapında kullanılabilirler.

Faktör 3

Test yapma amacı

Uygun testin seçimi aynı zamanda cevaplanacak ilgili soruya da bağlıdır.

Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları

 • Potansiyel olarak tedaviye rehberlik edecek semptomatik hastalar için test

 • Virüse maruz kalan bireyleri ve temel çalışanları yönetme

 • Hastalığın yayılmasının önüne geçmek ve salgınları yönetebilmek için belirti göstermeyen kişileri test etme

Araştırmacılar

 • Hükümetlere, sağlık kuruluşlarına ve sağlık sektörüne tavsiyelerde bulunmak için hastalık prevalansını anlamak

 • COVID-19'a yönelik tedaviler geliştirme kapsamında potansiyel serum ve plazma donörü olabilecek iyileşen hastaları belirleme

 • Virüse karşı antikor düzeylerini ölçen testlerle aşıların geliştirilmesine destek olma

 • Enfekte olan hastalara yönelik tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olma

Devletler ve sağlık kuruluşları

 • Daha iyi kararlar alınmasına ve pandemi yönetimine yardımcı olmak üzere aktif veya geçmiş enfeksiyonları belirleme

 • Temas takibine ve gözetime yardımcı olma

 • Teste erişim olanaklarını artırma

Roche tarafından sağlanan test türleri

Sağlık hizmeti süreçleri genelindeki test ihtiyaçlarının karşılanması için geniş çaplı bir SARS-CoV-2 tanısal portföyüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu infografikte, çok çeşitli hedef kitlelere yönelik ürünler hakkında bilgiler yer almaktadır. Simgeler ve grafikler yalnızca örnek gösterme amacına yöneliktir.

© 2020 F. Hoffmann-La Roche Ltd

Bu sitede verilen bilgiler tanısal veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz.

Roche ürünleri ile ilgili advers olaylar içinadresinden bize ulaşabilirsiniz.

Diğer konularla ilgili bize ulaşmak için;

Roche İlaç Adres: Roche Müstahzarları San A.Ş. Uniq İstanbul Ayazağa Caddesi No:4D/101 34396 Maslak/İstanbul Tel: +90 212 366 90 00

KEP:

Roche Diagnostik Adres: Roche Diagnostics Turkey A.Ş. Esentepe Mah. Kırgülü Sk. Metrocity İş Merkezi D Bl. No: 4/5 34394 Şişli /İstanbul; Tel: +90 212 306 06 06

KEP:

Site Sorumluları: Bahar Süral & Naz Kocaoğlu

İletişimDünyada RochelinkedinfacebookinstagramyoutubeHakkımızdaTarihçeTanı ÇözümleriTedavi AlanlarıRoche'ta ÇalışmakKullanım Koşulları ve PolitikalarAydınlatma MetinleriÇerez PolitikasıRoche Müstahzarları Sanayi A.Ş için>>Roche Diagnostics Turkey A.Ş için>>