Transplantasyon, bir donörden alınan organın ihtiyaç sahibi hastaya nakil edilmesi işlemidir. Tıp alanında son yıllarda en çok gelişim gösteren alanlardan bir tanesidir.

Günümüzde birçok insanın hayatını etkileyen ve yaşama tutunmasını sağlayan en önemli tıbbi gelişmelerden birisi de transplantasyon işlemleridir. Genel olarak bir donörden alınan herhangi bir organın ihtiyacı olan başka bir hastaya nakledilmesi işlemi olarak tanımlanabilen transplantasyon, son dönemlerde tıp alanında yaşanan en önemli gelişme alanı gösteren alanların başında gelmektedir.

Kronik olarak rahatsızlanmış ya da artık sağlıklı bir hale dönüştürülemeyecek olan organlar yerine sağlıklı organların yerleştirilmesi şeklinde yapılan transplantasyon işlemi, kadavradan ya da canlı bir kişiden alınarak yapılabilmektedir.

Tüm organ nakli operasyonları oldukça modern teknolojiler ve teknikler ile gerçekleştirilmektedir. Çünkü özellikle organ nakli ameliyatları oldukça önemli ve ince detayları bulunan ameliyatlardır. Ancak bu konuda ülkemizde ve dünyada daha bilinçli olunmaya başlansa da hala daha birçok nakil bekleyen hasta bulunmaktadır. Bu anlamda ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın yönetmelikleri doğrultusunda 4. Dereceye kadar akrabalık ilişkisi olan kişiler arasında organ nakli operasyonları gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bilinmesi gereken önemli bir konu olarak akrabalık ilişkileri dışında da nakil şansının bulunduğudur. Bölgesel Etik Kurulları’ndan alınan onay ile akraba olunmayan kişilerden de organ nakli yapılabilmektedir. Bu konuda unutulmamalıdır ki, organ nakli konusunda daha duyarlı olmak daha fazla insanın hayatını kurtaracak önemli bir görevdir.  

Ülkemizde en fazla nakil yapılan organlar karaciğer ve böbrektir.